ASYMERTIA PIERSI

Dyskretna asymetria piersi dotyczy większości kobiet i nie stanowi problemu zdrowotnego.
Paniom z niesymetrycznymi piersiami zaleca się dobór biustonosza dostosowany rozmiarowo do piersi większej, a drugą miseczkę można wypełnić odpowiednio wymodelowaną gąbką. Taki dobór bielizny zapewnia odpowiedni ucisk na piersi i utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

W sytuacjach gdy asymetria jest duża lub szybko narasta stanowi problem wymagający diagnostyki.

Asymetria wrodzona (inaczej nazywana zespołem Polanda) wynika z niedorozwoju piersi i leżącego pod nią mięśnia piersiowego. Wada taka jest wskazaniem do rekonstrukcji piersi.

W najczęstszych przypadkach idiopatycznej asymetrii (o nieznanej przyczynie) możliwa jest korekcja plastyczna piersi. Wykonywana jest przez chirurga plastycznego i może dotyczyć powiększenia mniejszej lub zmniejszenia większej piersi, zależy to od preferencji pacjentki i możliwości operacyjnych.

Jakie badanie należy wykonać gdy zauważymy asymetrię piersi?

Przypadki nagle pojawiającej się asymetrii wymagają pilnej diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych. Do szybko rosnących nowotworów może należeć łagodny guz liściasty piersi, ale również rak piersi, dlatego wskazana jest diagnostyka USG piersi i konsultacja chirurgiczna.

Czy asymetrię piersi można poprawić?

Jeśli piersi są asymetryczne, ale wykluczono w USG przyczynę onkologiczną (u kobiet po 40. roku życia również konieczna jest mammografia), wówczas możliwa jest chirurgiczna korekta asymetrii. Dobór metody operacyjnej zależy od efektu jaki chcemy uzyskać: można powiększyć mniejszą pierś np. przy użyciu przeszczepu tłuszczu własnego lub poprzez wszczepienie implantu. Można również zmniejszyć za dużą pierś. W zależności od tego jak dużo chcemy usunąć zbędnej tkanki piersi, wybieramy dla danej Pacjentki konkretną metodę redukcji. W przypadkach, gdy asymetrii towarzyszy również opadnięcie piersi, konieczne jest ich podniesienie. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wykonuję w prywatnym szpitalu, a więcej informacji znajdziecie Panie na mojej stronie www.chirurgplastyczny-krakow.pl.

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami!