Gigantomastia (za duże piersi)
Gigantomastia, czyli przerost piersi
Kiedy piersi są za duże?
Gigantomastia (inaczej nazywana przerostem piersi, hipertrofią sutków) polega na rozroście tkanki gruczołowej i tłuszczowej piersi do rozmiarów, które ze względów estetycznych, ale również i z uwagi na duży ciężar piersi utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjentki z przerostem piersi (niekiedy towarzyszy im również asymetria) skarżą się na bóle kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym, nie mogą uprawiać sportu, często cierpią z powodu odparzeń skóry pod piersiami. Dla części Pań zbyt duży biust jest po prostu krępujący i nieproporcjonalny do budowy całego ciała. Ocena wielkości biustu jest subiektywna. Z medycznego punktu widzenia za piersi zbyt duże (przerośnięte) uznaje się takie piersi, które przekraczają wagę ok. 1,5 kilograma (każda) lub powodują zaburzenia statyki kręgosłupa, wady postawy, utrwalone zmiany zwyrodnieniowe.
Jak leczyć przerośnięte piersi?
Leczenie gigantomastii polega na chirurgicznej redukcji piersi. Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym.
Jest kilka metod zmniejszania piersi: każda z operacji redukcji piersi opiera się na bezpieczeństwie unaczynienia (dopływu krwi) do pozostawionego fragmentu piersi i skóry. Dobór metody odpowiedniej dla konkretnej Kobiety następuje na wizycie u chirurga plastycznego, po zebraniu wywiadu (ważne jest, aby poinformować przed zabiegiem, że Pacjentka nie będzie mogła karmić piersią w przyszłości!), badaniu fizykalnym i omówieniu indywidualnych preferencji.
Najczęściej wykonywana redukcja piersi opiera się na szypule dolnej, rzadziej na szypule górno-przyśrodkowej, co dla Pacjentki oznacza zachowanie kompleksu otoczka-brodawka, bez konieczności robienia przeszczepu brodawki.
W przypadku piersi olbrzymich (w ocenie wielkości piersi i ich opadnięcia kierujemy się odległością od wcięcia mostka do brodawki) koniecznym zabiegiem jest redukcja piersi sposobem Thoreka, umożliwia ona redukcję miseczki o kilka rozmiarów, pozwala jednocześnie podnieść obwisły biust, ale wiąże się z koniecznością przeszczepu kompleksu otoczka-brodawka (przeszczepione, własne brodawki wyglądają tak jak przed zabiegiem, ale mogą występować w zakresie skóry zaburzenia czucia oraz uniemożliwiają laktację, gdyż w trakcie ich przeszczepiania przecinane są przewody mlekowe). Kolejnym minusem zabiegu redukcji piersi jest blizna w kształcie odwróconej litery T (znajduje się w dolnej połowie piersi i w fałdzie podsutkowym).
Rekonwalescencja po zabiegu redukcji piersi trwa około 2-4 tygodnie. Po zabiegu Pacjentka dostaje od prowadzącego chirurga dokładne zalecenia odnośnie noszenia specjalnie dobranego biustonosza, unikania czynników zakażenia ran, pielęgnacji blizn. Współpraca Pacjentki i lekarza w okresie pooperacyjnym daje gwarancję ładnego efektu estetycznego.