TORBIEL PIERSI (CYSTA PIERSI)
TORBIELE PIERSI (CYSTY)
Łagodne choroby piersi obejmują szereg zagadnień, z których większość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia Pacjentki. Najczęściej są to torbiele, czyli odcinkowo poszerzone przewody. W badaniu USG wykrycie torbieli prostej (ma ona gładkie ściany, idealnie przejrzystą treść płynną w świetle) nie stanowi problemu. W mammografii torbiele mogą być niewidoczne, dlatego też badaniem z wyboru w diagnostyce torbieli jest ultrasonografia. Torbiel nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi. Skąd się bierze torbiel? Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem jest działanie hormonów płciowych (produkowanych przez jajniki lub przyjmowanych w postaci tabletek/plastrów). Najczęściej torbiele spotyka się u kobiet młodych, w wieku rozrodczym oraz u kobiet starszych z zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmującymi hormonalną terapię zastępczą.
Czy torbiele się leczy?
Torbiel prosta nie wymaga diagnostyki inwazyjnej (tzn. biopsji). W wyjątkowych przypadkach, gdy torbiel osiąga duże rozmiary, daje silne objawy bólowe, można ją jednorazowo nakłuć i aspirując opróżnić z płynnej treści. Nie jest to metoda lecznicza i zalecana, gdyż nie daje żadnej gwarancji, że poszerzony przewodzik nie dopełni się płynną treścią. W przypadku silnych dolegliwości bólowych piersi z towarzyszącymi torbielami wskazane jest również rozważenie diagnostyki hormonalnej (oznaczenie poziomu prolaktyny we krwi i konsultacja ginekologa).
Co to są torbiele złożone?
Trudności w diagnostyce torbieli zaczynają się dopiero wtedy, gdy w jej świetle (jest to widoczne na badaniu USG) obecna jest zmiana ogniskowa – guzek lub torbiel wypełniona jest gęstą, niejednorodną treścią, bądź otoczona jest grubą ścianą. Każda z takich torbieli wymaga pilnej diagnostyki – weryfikacji w biopsji i różnicowania (tzn. wykluczenia) z guzem łagodnym (np. brodawczakiem) lub nowotworem złośliwym piersi (rakiem).