Przygotowanie do badania USG piersi

Czy do badania USG piersi trzeba się przygotować?

Zaleca się, aby profilaktyczne badanie USG piersi wykonywać w pierwszej fazie cyklu, przed owulacją – najlepiej badanie USG piersi wykonać do 10-12. dnia cyklu. Początek cyklu liczymy od pierwszego dnia miesiączki.

Kiedy wykonać badanie USG piersi u kobiety, która przyjmuje tabletki hormonalne?

Badanie USG piersi u kobiet, które przyjmują antykoncepcję hormonalną można wykonać w przerwie „między tabletkami” lub, jeśli Pacjentka nie odczuwa fazowych dolegliwości bólowych piersi związanych z cyklem – nie ma znaczenia w którym dniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wykona badanie USG piersi.

Kiedy wykonać badanie USG piersi u kobiety, która nie miesiączkuje?

U Pań, które nie mają okresu z powodu przekwitania, zaburzeń hormonalnych lub przebytej operacji usunięcia macicy, badanie USG piersi zaleca się wykonywać raz w roku.

Przed badaniem USG piersi nie zaleca się stosować mocnych dezodorantów z talkiem, dobrze również przed badaniem USG piersi zdjąć z szyi biżuterię. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, jest bezbolesne i nieszkodliwe. Pierś obrazowana jest za pomocą ultradźwięków, czyli jest badaniem bezpiecznym.

Idąc na planowe badanie USG piersi zaleca się zabrać ze sobą i udostępnić lekarzowi badającemu do wglądu wyniki poprzednich badań USG piersi i jeśli była wykonywana: mammografii.

Podczas badania lekarz ultrasonografista zbiera z Pacjętką wywiad dotyczący ewentualnych, niepokojących objawów ze strony piersi (ból piersi, badalne zgrubienie, guz piersi, wyciek z brodawki, asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki), przebytych ciąż i karmienia piersią, onkologicznego wywiadu w najbliższej rodzinie.